17 Mayıs 2012 Perşembe

Stuttgart

"Hamburg, Berlin gibi sanat, festival, eğlence, moda şehrinden çok memur, sanayi şehri diyebiliriz Stuttgart için. Ha bir de şarap..."

2007 yılı Ağustos ayında master tezimi yapmak amaçlı Stuttgart yakınlarındaki Brühl-Esslingen-Mettingen kentine yerleşmemle başladı Stuttgart maceram.

Palmenwald Str.'de bir yurda taşındım. Depresyon nedenidir, işçi blokları tarzı evlerin olduğu, tren istasyonuna ve alışveriş merkezine 15'er dakikalık yürüme mesafesinde,  küçük bir mahalledir burası. Yurdun önünden geçen Neckar Nehri dışında değinmeye değecek birşey yok. Neyse ki 6 ay sürdü buradaki maceram, tezim biter bitmez, iş arama evresinden sonra Stuttgart sınırlarına girişimi yapmış oldum.

Brühl - Esslingen
Kaynak: wikipedia
Neresinden başlamalı acaba, 3 yıl Stuttgart'ta yaşamış biri olarak nelerinden bahsetmeli?

Stuttgart Almanya'nın büyük şehirlerinden biri değil ancak gelir düzeyi ve yaşam standartıyla Münih'le başabaş giden bir şehir. Tabii gelir düzeyi yüksek olunca hayat da orada daha pahalı oluyor. Buna en kolay metrekare başına düşen daire kirası ve döner fiyatlarını diğer şehirlerle karşılaştırarak karar verebiliriz. Gelir düzeyinin yüksek olmasının nedenini bölgede 3 büyük sanayi devini barındırmasına bağlayabiliriz. Stuttgart'ın çeşitli şehir bölümlerine (Stadtteil) yayılmış Bosch GmbH, Daimler A.G. ve Porsche A.G. fabrikaları ve geliştirme merkezleri nedeniyle bir çok mühendis ve işçi için yaşanacak kentler statüsünü kazanmıs bir şehir.

Yani Hamburg, Berlin gibi sanat, festival, eğlence şehrinden çok sanayi şehri diyebiliriz Stuttgart için.

Stuttgart'da ilk taşındığım yer Zuffenhausen idi. S4-5-6 ile S-Hbf'den 10 dakikada ulaşabileceğiniz bu bölgede bol bol Türkler ve diğer milletlerden insanlar yaşamaktadır. Çok bir özelliği olmayan bu semtten Stuttgart-West'te bir yer bulmamla hemen ayrıldım. Stuttgart'ta ev bulmak çok zor, yeni binalar yapılmıyor ve şehir içindeki evler de çok eski ve talep çok yoğun. Bu yüzden S-West'teki 1 oda 0 salon , tani topu topu 1 oda +  küçük mutfak + 1 küçük banyolu minicik ufacıcık evimi bulduğum zaman kendimi çok şanslı hissetmiştim.

Stuttgart'ta en sevdiğim bölgeler Stuttgart Mitte, Stuttgart West, Feuersee ve Schwabstrasse bölgeleridir. Stuttgart Mitte (yani Stadtmitte) sehir merkezidir ve yukarıda saydığım diğer bölgeler şehir merkezinin batısına doğru yer almaktadır. Burada evler genelde eski ve 2-3 katlı binalar şeklindedir, ancak kiraları da oldukça yüksektir.

Neler yapılabilir?

1. Müzeler gezilebilir, Lange Nacht der Museen müzeleri gezmenin en hızlı ve en ucuz yoludur. Yalnız iyi antremanlı olmak gerekir, zira saat akşam 7 ile gece 2 arasına bütün müzeleri sığdırmak için bol bol otobüs değiştirip yürümeniz gerekmektedir.

 • Kunstmuseum, adından anlaşılacağı üzerine bir "sanat" müzesidir, yani daha çok modern sanata özgü eserleri bulabileceğiniz, camdan yapılmış modern bir binadır, Schlossplatz'dadır. Andy Warhol'dan tutun da alman modern sanatçılara kadar bir çok sanatçının eserlerine ulaşabilir, Otto Dix başta olmak üzere başka pek çok koleksiyona burada göz atabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için: http://www.kunstmuseum-stuttgart.de/
 • 
  Kunstmuseum Stuttgart
  
 • Staatsgalerie birbirinden çeşitli sergilerin açıldığı büyük müzelerden bir tanesidir. Lange Nacht der Museen'lerde gezmeden edemediğim müzelerdendir. Konrad-Adenauer Strasse'de bulunan bu müzeye Schlossplatz veya Charlottenplatz'dan yürüyerek de ulaşabilirsiniz, önünde otobüs durağı da mevcut. Daha detaylı bilgi için: http://www.staatsgalerie.de/
 • 
  Staatsgalerie
  
 • S1 metrosuyla Neckarpark durağında inerek ulaştığınız Mercedes Benz Museum ise başlı başına ziyaret edilmesi gereken, sadece otomobil sevenlerin değil, anlattığı tarih nedeniyle herkesin ilgilisini çekebilecek, herkesin kendinden birşeyler bulabileceği bir müze. Rahatlıkla 4 saat gezebileceğiniz bir müze bu, belki daha da uzun! Sonrasında Mercedes Benz otomobil galerisine gidip hayalinizdeki otomobillere bakabilir ya da Mercedes Benz Shop'tan alışveriş yapabilirsiniz! Daha detaylı bilgi için: Mercedes Benz Museum
 • 
  Mercedez Benz Müzesi
  
 • S6'nin geçtiği Neuwirtshaus durağında bulunan Porsche Museum'a ben gitmedim. Mercedez Benz Müzesi'yle kıyaslandığında daha az otomotiv tarihi daha çok araba bulabileceğiniz bir müzeymiş. Porsche Müzesi'ne gidemedik ama müzenin tam çapraz kaşısında bulunan Zuffenhausen'daki Porsche üretim fabrikasına gezi düzenleme fırsatı bulmuştuk. Müze yerine Porsche fabrikasının, mühendislerin daha çok ilgilerini çekeceğini düşünüyorum. Ancak fabrika gezisini dışardan gelen bir vatandaşa yaptırdıklarını pek zannetmiyorum. Daha detaylı bilgi için: Porsche Museum
Porsche Museum
2. Wasen ve Frühlingsfest'e gidilebilir. Wasen sonbahar, Frühlingsfest de ilkbahar zamanında Stuttgart'ın Bad-Cannstatt bölgesinde yapılan 2-3 hafta süren bir festivaldir. Bu festival bir nevi Stuttgart'ın Oktoberfest'idir. Çadırlarda 1 litrelik bardaklarda bira içilir, şarkılar söylenir, dans edilir, eğlenilir ama isterseniz lunaparkta gönlünüzce de eğlenebilirsiniz. Ayrıca Bad-Cannstatt sınırlarında bulunan Hans-Schleyer-Halle ve Porsche Arena'da konser vb. etkinliklere katılabilirsiniz.

3. Königstrasse ve Schlossplatz gezilebilir, Stuttgart'ın kalbidir buralar. Schlossplatz geniş barok bir bahçe ve çeşmelerden oluşmaktadır. Stuttgart'a gelince kesinlikle gidip görmek gezmek gerekir. Bütün yeme içme, alışveriş, gezme tozma yerleri bu bölge etrafında toplanmıştır. Yaya yolu olan Königstrasse'ye bir paralel Theodor-Heuss-Strasse ise haftasonları ve geceleri barlarıyla ünlü olan caddedir. Yalnız beklentileri çok yüksek tutmamak gerekir, 10-15 tane barın olduğu bu cadde daha çok dans etmek isteyenlere hitap eder, canlı müzik dinlemek isteyenlerin çok fazla bir şansı yok zaten Stuttgart'ta. Theodor-Heuss-Strasse'de önerebileceğim yerlerin başında Barcode (http://www.barcode-stuttgart.de/) ve Muttermilch (http://www.muttermilch-stuttgart.de/) geliyor. Bu yerlere türk erkeklerin tek başlarına girme şansları cuma ve cumartesi geceleri bayağı düşük :).

Canlı müzik için Schocken (http://www.club-schocken.de/), Kap Tormentoso (http://www.kap-tormentoso.de/www.kap-tormentoso.de/Willkommen.html) ya da  Zwölf Zehn (http://www.zwoelfzehn.de/) tercih edilebilir.

Kap Tormentoso Stuttgart

Stuttgart Schlossplatz'da bulunan Künstlerbund (http://www.kuenstlerbund-stuttgart.de/eingang.html)  isimli kafe bizim iş çıkışları ya da haftasonları bir Eiskaffee ya da Cappucino içmek için severek geldiğimiz kafelerden biridir. Rathaus'un önündeki Marktplatz'daki Scholz da (http://cafe-scholz.com/)  yazın güneşli havalarda şezlong tarzı koltuklarıyla çok etkileyici bir kafedir. Cafe Planie (http://www.grandcafeplanie.de/) ve enfes kek ve turtalarından bahsetmemek olmaz. Bir fırsatınız düştüğünde Schlossplatz'a yakın olan bu kafeyi de denemenizi şiddetle öneririm. İçindeki tablo ve heykellere bayılacaksınız. İyi bir restoranta gidip, güzel kokteyller eşliğinde sağlam bir yemek istiyorsanız size Joe Penas'ı (http://www.joepenas.com/) tavsiye ederim. Pek çok şehirde şubesi olan bu Meksika restoranı  Hauptbahnhof'a çok yakın olup Kriegsbergstr. üzerinde bulunmaktadır. Burada size bir Alman restoranı tavsiyesinde bulunmam gerekirse Calwer Str.'deki Calwer Eck'e (http://www.calwereck.de/) uğramayı düşünebilirsiniz.

Schlossplatz'ın doğu tarafında Yeni Saray (Neues Schloss), güneye doğru Eski Saray (Altes Schloss) ve batı tarafında Alte Kanzlei adında bir restorant bulunur. Operahaus Schlossplatz'ın hemen arkasında bulunur. Buradan itibaren Schlossgarten başlar, Hauptbahnhof'tan Bad-Cannstatt'a a kadar devam eder. Yemyeşildir, ufak yapay göller vardır içinde. Çok güzel yürüme, koşma, bisiklet yolları bulunur. Königsbau, Schlossplatz'ın tam karşısında bulunan bir alışveriş merkezidir. İçinde Saturn, Deutsche Post ve çeşit çeşit giyim mağazaları vardır.

Stuttgart Schlossplatz
http://www.reiserat.de/reisen_deutschland/wm-staedte/stuttgart.htm

4. Max Eyth See'de bir haftasonu geçirilebilir. Neckar nehrinin hemen yanında bulunan yapay bir göldür. Haftasonları temiz hava almak, spor yapmak, mangal barbekü yapmak isteyenlerin vazgeçilmez yeridir. Çok büyük geniş çim alanları ve yürüme, koşma, bisiklet sürme yolları bulunur.

Max Eyth See
Kaynak: Özlem Yavuz

5. Fernsehturm'a gidilebilir. Stuttgart'tan U7 veya U8 ile Ruhbank durağında inerek Fernsehturm'a ulaşabilirsiniz. Adı üzerinde uzaktan görüş kulesi olan bu kuleden baktığınızda bütün Stuttgart'ın ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. An itibariyle (16 Mayıs 2012 14:18) Fernsehturm'dan Stuttgart görüntüsü aşağıdaki gibidir:

Fernsehturm
http://www.fernsehturmstuttgart.com/
6. Stuttgart'ın çeşitli bölgelerindeki şarap bahçelerine gidip, orada üretilmiş şaraplardan tatma imkanına sahip olabilirsiniz. Stuttgart'ta daha çok kırmızı şarap üretimi yapılmaktadır. Esslingen am Neckar ve Fellbach'la beraber çok büyük alanlara yayılmıştır şarap bahçeleri. Bad Cannstatt, Untertürkheim, Obertürkheim'da bulunur şarap bahçelerinin büyük çoğunluğu. Buralarda daha çok Trollinger, Dornfelder, Lemberger şarapları üretilir.
Hasenberg'deki Şarap Bahçeleri
Ayrıca bu şarap bahçeleri arasında yürüyüşlere de çıkabilir, çıktığınız yürüyüşlerde çeşitli şarapları deneyebilirsiniz. Bunun için Stuttgart çok güzel bir site hazırlamış, bütün detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz: http://www.stuttgart-tourist.de/weintouren

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder